Cikkek

Dohányzás a társasházak közös területein: Mit mond a törvény?

A dohányzás a társasházak közös területein gyakori vitaforrás a lakók között, különösen akkor, ha a füst behatol más lakásokba, vagy rendszeresen a lépcsőházban, folyosón, esetleg a lift előtt gyűlik össze a füstölő közösség. De vajon mit mond erről a törvény 2025-ben, és milyen lehetőségei vannak annak, akit ez zavar?

A nemdohányzók védelméről szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy zárt légterű közösségi helyiségben tilos a dohányzás. Ez vonatkozik a társasházak közös belső tereire is, mint például a lépcsőházakra, folyosókra, tárolókra, vagy liftre. A törvényt nem csak a vendéglátóhelyeknek, de a lakóközösségeknek is be kell tartaniuk.

Mi számít közös területnek a társasházban?

A társasházi alapító okirat határozza meg pontosan, hogy mi tartozik a közös tulajdonba. Ezek általában a lépcsőház, pince, padlástér, folyosók, liftek, udvar, kert. A dohányzás a társasházak közös területein, különösen a zárt helyiségekben, tehát tilos, és akár bírsággal is sújtható.

Ki felel a szabályok betartatásáért?

A társasház közös képviselője vagy az intézőbizottság tagjai felelősek azért, hogy a ház betartsa a hatályos jogszabályokat. Ha valaki rendszeresen megszegi a tiltást, azt a közös képviselő felszólíthatja, és bejelentést is tehet a hatóság felé – a népegészségügyi hivatalnál (volt ÁNTSZ).

Mit tehet a lakó, ha zavarja a dohányzás?

  • Szóljon először szóban: udvarias figyelmeztetés gyakran elegendő.
  • Írásban jelezze a közös képviselőnek a problémát.
  • Kérje a társasházi házirend módosítását, ha az nem tiltja egyértelműen a dohányzást bizonyos közös helyeken.
  • Végső esetben hatósági bejelentést tehet, különösen, ha zárt térben történik a dohányzás.

Mi a helyzet a nyitott közös területekkel?

A törvény szigorúbb a zárt terekre vonatkozóan, de nyitott közös területeken – például erkélyeken vagy udvaron – már árnyaltabb a helyzet. Itt a házirendben vagy közgyűlési határozatban lehet szabályozni a dohányzás korlátozását, ha az zavarja a többi lakót.

Kijelölhető-e dohányzóhely a társasház közös területén?

A nemdohányzók védelméről szóló 1999. évi XLII. törvény lehetőséget biztosít nyílt légterű dohányzóhelyek kijelölésére, ha azok nem ütköznek más jogszabályba és nem veszélyeztetik mások egészségét. Ez alapján a társasház közös tulajdonú udvarán elvileg kijelölhető dohányzóhely – de fontos feltételekhez kötötten:

  • A kijelölés nem automatikus jog, hanem a tulajdonosi közösség jóváhagyásához kötött, vagyis közgyűlési határozat szükséges.
  • Nem jelölhető ki dohányzóhely bejáratok, játszóterek, közvetlen lakásablakok közelében (a jogszabályban meghatározott védőtávolságon belül).
  • A kijelölt helyet táblával kell megjelölni, amely egyértelműen jelzi, hogy ott dohányzás megengedett.

Kijelölhet dohányzóhelyet egy munkaadó vagy üzlettulajdonos?

Nem, önállóan nem jelölhet ki dohányzóhelyet a társasház közös területén még akkor sem, ha ott bérel üzlethelyiséget. A közös terület használatát a társasházi közösség szabályozza, tehát ehhez közgyűlési jóváhagyás szükséges.

A bérlő munkaadó legfeljebb saját bérelt helyiségén belül vagy saját, nem közös kültéri területen alakíthat ki dohányzóhelyet, a vonatkozó szabályok betartása mellett.

Összefoglalás

A dohányzás a társasházak közös területein jogilag szabályozott, különösen zárt térben. A társasház házirendje és az alapító okirat meghatározhatja a pontos kereteket, de a törvényi háttér minden esetben tiltja a zárt közösségi helyiségekben történő dohányzást. Nyílt térben csak közgyűlési jóváhagyással és szabályosan kijelölt dohányzóhelyen lehetséges a dohányzás. Érdemes a kommunikációval kezdeni, de ha ez nem segít, jogi és hatósági eszközök is rendelkezésre állnak.