A társasházi lakóközösségekben egyre nagyobb kihívást jelent az akadálymentesítés társasházakban, különösen akkor, ha idős emberek élnek felsőbb emeleteken, lift nélkül. Egy modern társadalom alapértéke, hogy a gyengébbeknek segít – ennek első színtere lehet a saját lépcsőházunk.
Contents
A legfájóbb probléma: lift nélküli emeletek
Magyarországon sok társasház 3-4 emeletes, mégsem rendelkezik lifttel. Ez gyakran az idős lakók életét ellehetetleníti: orvoshoz menni, bevásárolni, vagy akár csak lemenni a postaládáig is megoldhatatlan kihívás lehet.
Lehetséges megoldások:
Utólagos liftbeépítés: több budapesti és vidéki társasházban már történt ilyen (pl. Szeged, XIII. kerület), jellemzően külső acélszerkezetes lifttel. Ehhez jogi, műszaki és közgyűlési támogatás szükséges, de hosszú távon értéknövelő beruházás.
Liftes partnerségi programok: Bécsben az önkormányzat vissza nem térítendő támogatást ad lift beépítésére olyan régi házakban, ahol sok az idős lakó. Ilyen programokat itthon is lehetne kezdeményezni helyi szinten.
Bejutás segítők, gondozók, futárok számára – ha már a kaputelefon is akadály
Az akadálymentesítés társasházakban nemcsak fizikai átalakításról szól. Az is probléma, ha egy idős lakó nem hallja meg vagy nem tudja kezelni a kaputelefont.
Mit lehet tenni?
RFID-kártyás vagy okostelefonos beléptetés: már itthon is elérhetők olyan rendszerek, ahol a tulajdonos okostelefonról, vagy egy gondozónak átadott RFID-kulcsról enged be embereket. Így a futár, ápoló, családtag be tud jutni anélkül, hogy az idős lakónak fel kellene mennie a telefonhoz vagy ajtóhoz.
Automatikus időzített beléptetés: bizonyos rendszerek képesek beállított időintervallumban, csak előre regisztrált eszközöket beengedni (pl. naponta 11 és 13 óra között az ételfutárt).
Pozitív példák: működő akadálymentesítések társasházakban
XII. kerületi társasház (Budapest) – 2021-ben egy 4 emeletes házban közös pályázattal szereltek fel mozgássérült-liftet a lépcsőházban. Az önkormányzat fedezte az ár 40%-át, a többit a ház közös költségből és célbefizetésekből állta.
Szombathelyen egy 3 emeletes házban az egyik földszinti lakást közösségi szolgáltató ponttá alakították, ahol idős lakók napközbeni segítséget, vérnyomásmérést, tanácsadást kapnak.
Koppenhágában az idősbarát lakóprogram keretében minden új társasházban kötelező az akadálymentes bejárat, valamint a kültéri közlekedési útvonalak sík kialakítása.
Pályázati lehetőségek és kezdeményezések
2024-ben a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal kiírt egy pályázatot, amely társasházak akadálymentesítésére is fordítható volt. Ugyan lezárult, de várható folytatás – érdemes figyelni.
Több önkormányzat nyújt egyedi támogatást (pl. III. kerület, Székesfehérvár) társasházi akadálymentesítési célokra, pl. rámpa, ajtóautomatikák vagy liftberuházás részfinanszírozására.
Mit tehet a közös képviselő vagy lakó?
Térképezze fel az érintetteket – hány idős lakó él az épületben, milyen akadályokkal küzdenek?
Hívjon össze közgyűlést, ahol célzottan foglalkoznak az akadálymentesítés társasházban témával.
Kérjen be ajánlatokat liftekre, rámpákra, ajtóautomatizálásra.
Készítsenek közös pályázatot, ehhez akár civil szervezet vagy önkormányzati kapcsolat is segíthet.
Összegzés
Az akadálymentesítés társasházakban nemcsak az időseknek kedvez, hanem növeli az ingatlan értékét, és elősegíti a lakóközösség összetartását is. Megvalósítása nem mindig könnyű, de lehetséges – sok jó példát találunk itthon és külföldön egyaránt. A kulcs: nyitottság, kezdeményezés és közösségi együttműködés.