Cikkek

A társasházak régi vezetékes rendszereinek korszerűsítése sokszor háttérbe szorul a látványosabb felújítások mögött. Gyakran előfordul, hogy a tulajdonosok szívesen költenek a lépcsőházak kifestésére vagy a belső homlokzat vakolatainak megújítására, miközben a mögöttes problémák érintetlenek maradnak. Pedig mindez könnyen kidobott pénzzé válhat, ha a régi víz-, villany- vagy gázvezetékek meghibásodása miatt ismét meg kell bontani a frissen felújított falakat.

A társasházak régi vezetékes rendszereinek korszerűsítése nemcsak a csőtörések és áramhibák megelőzése miatt fontos, hanem azért is, mert a belső vakolatok foltszerű javítását szinte lehetetlen esztétikus módon kivitelezni. Egy-egy kisebb csőtörés vagy elektromos kábelmelegedés után a helyreállítás általában foltos falakat eredményez, amit csak újabb teljes festéssel lehet orvosolni — újabb, nem várt kiadások árán.

Éppen ezért egy átfogó társasházi felújítási terv legelső és legfontosabb része minden esetben a meglévő vezetékes rendszerek állapotfelmérése és korszerűsítése kell, hogy legyen. Amíg ez nem történik meg, bármilyen esztétikai vagy szerkezeti felújítás hosszú távon kockázatos és pazarló befektetés marad.

Különösen kritikus a társasházak régi gázvezeték-hálózatainak rendszeres ellenőrzése. Egy elöregedett, repedezett vagy rozsdás gázvezeték súlyos biztonsági kockázatot jelent: gázszivárgás esetén az egész társasházban azonnal le kell zárni a gázszolgáltatást.
A helyreállítás nem egyszerű: előbb a hibát kell kijavítani, majd az egész társasházban tömörségi vizsgálatot kell végezni. Csak ha ezen minden lakás és közös szakasz megfelel, akkor adják vissza a gázt.

Különösen kellemetlen, ha mindez a fűtési szezonban történik. A lakók ilyenkor kénytelenek elektromos fűtést használni, ami nemcsak drága, hanem gyakran túlterheli az elavult villamos hálózatot is. Így az ideiglenes megoldás további üzemzavarokhoz, biztosítékok leoldásához, vagy akár kábelek túlmelegedéséhez vezethet.

Egy másik, szintén jellemző probléma főként belvárosi társasházaknál jelentkezik: a tetőterek beépítése vagy irodai funkciójú bérlemények kialakítása miatt megnövekszik az épület közműigénye. Sokszor csak a használatbavétel során derül ki, hogy a társasház régi elektromos és vízvezeték rendszere nem tudja kiszolgálni az új, nagyobb fogyasztású berendezéseket – például klímákat, szaunákat, ipari konyhai eszközöket.

A társasházak régi vezetékes rendszereinek korszerűsítése ilyen esetekben nemcsak a belső hálózat cseréjét jelenti. Gyakran a közműszolgáltatókkal is új megállapodásokat kell kötni az emelt kapacitású áram-, víz- vagy gázellátás érdekében. Ez ráadásul nem mindig garantált: az ellátóhálózat helyi adottságai is korlátozhatják a bővítési lehetőségeket.

Éppen ezért érdemes a társasházak régi vezetékes rendszereinek korszerűsítése előtt átfogó műszaki felmérést végezni, amely nemcsak az aktuális állapotot, hanem a várható terheléseket is figyelembe veszi. Egy jól előkészített korszerűsítési terv megkímélheti a társasházat a későbbi költséges és kellemetlen meglepetésektől.

Összességében: a társasházak régi vezetékes rendszereinek korszerűsítése a látványos külsőségek helyett a valódi értékmegőrzés alapja. Csak így lehet biztosítani a hosszú távon fenntartható, biztonságos és értékálló társasházi környezetet.


5 figyelmeztető jel, hogy itt az ideje a vezetékek korszerűsítésének

  1. Gyakori csőtörések vagy vízszivárgások: Ha évente többször is előfordulnak kisebb-nagyobb vizes problémák, a rendszer biztosan elavult.

  2. Ingadozó vagy gyenge áramellátás: Ha a lakásokban gyakran tapasztalható áramszünet, biztosíték-leoldás, vagy melegednek a vezetékek, sürgősen felül kell vizsgálni a rendszert.

  3. Régi típusú csövek és vezetékek: Az 1970-es évek előtti anyagok (pl. ólomcsövek, textil-szigetelésű kábelek) ma már nem biztonságosak.

  4. Megnövekedett közműigény: Új lakók, tetőtér-beépítések, üzlethelyiségek vagy irodák megjelenése esetén a régi hálózatok túlterhelődhetnek.

  5. Gázszivárgás gyanúja vagy elavult gázvezetékek: Bármilyen gyanús szag, csökkenő nyomás vagy repedezett csövek esetén azonnali szakértői felülvizsgálat szükséges, mert egyetlen hiba esetén az egész társasházban leállhat a gázszolgáltatás.