Cikkek

Mi az a Mátrai födém?

A Mátrai födémet 1893-ban kezdték alkalmazni. Ez egy olyan építészeti megoldás, amely acélgerendák közé helyezett gömbvas hálóra öntött salakbetonból állt. Az acélgerendák egymástól 2-2,5 méterre helyezkedtek el, a gömbvas hálót pedig függőágy-szerűen rögzítették. Az eredeti elképzelés szerint a salakbeton csak kitöltő anyagként szolgált, és nem vett részt a teherhordásban. Azonban később kiderült, hogy ez a statikai megoldás hibás volt, és az acélgerendák alulméretezetté váltak. Dr. Dulácska Endre szerint 1905. évig jelentős mennyiség, kb. 460.000 m2 épült. 1915-ben betiltották. (1920 után már biztosan nem készült?)


Miért vált problémássá a Mátrai födém?

A legnagyobb gondot a salakbeton kénessav-kiválása okozta, amely vízzel érintkezve korróziót indított el a vasalásban és az acélgerendákban. Ez a folyamat még minimális nedvesség hatására is bekövetkezett, például pára vagy felmosás következtében.

  • Erkélyek és csapadék által érintett részek: Ezeknél a szerkezeteknél a korrózió gyorsabban jelentkezett, jelentősen csökkentve a szerkezet élettartamát.
  • Élettartam-korlátok: Az 1920-as évekre már megkérdőjelezték a Mátrai födém alkalmazhatóságát, és 1930-ra betiltották. (Dr. Dulácska Endre szerint már 1915-ben betiltották és 1920 után már nem készült.)

Konkrét káresetekkel Dr. Dulácska Endre „MÁTRAI FÖDÉM ÉS A KÁRESETEK” c. cikke foglalkozik. A cikk letölthető itt: Klikk ide

Tudjuk, hogy hol vannak ilyen épületek?

Jelenleg – az alanti listán kívül – egyetlen ilyen födémről találtam adatokat az interneten, a Fővárosi Városházán a Bárczy István utcai oldal II. emeleti, padlástér alatti helyiségében található Mátrai födém, amely az évek során károsodásokat szenvedett.

Nem áll rendelkezésre teljes és hivatalos lista arról, hogy Budapesten JELENLEG pontosan hol találhatóak Mátrai födémek. Az 1920-as évek óta számos épület esetében vagy megerősítették, vagy kicserélték a födémszerkezetet.

Egy korabeli lista (forrás: Műszaki Hetilap, 1898.09.25.) – nem tudjuk, hogy teljes-e és az utcanevek azóta megváltozhattak, de az alantiakban megkíséreltem kinyomozni, hogy ezek az épületek megvannak-e és jelenleg hol helyezkednek el.

Ez a lista 18.700 m2-t tartalmaz. Az 1. épületet (V. Batthyányi utca 3356/4) nem sikerült azonosítanom. A 2. tétel Alkotmány u. meglévő épület. A Tűzoltó utcai épületeket a mai térképeken nem találom, ezeket elbonthatták azóta. Az 5-8. és a 10-12. tételeket sikerült azonosítanom. A 9. tételt nem találom. A fent említett épületek a Budapest 1908. közigazgatási térképsorozatán beazonosíthatóak, amelyet itt tud elérni:

https://maps.arcanum.com/en/map/budapest-1908/

Az épületeket kimásoltam a fenti térképről, a képeket az alanti galériában tekinthetik meg.

Ha konkrét épületnél szeretne ellenőrizni, hogy tartalmaz-e Mátrai födémet, az alábbiakat teheti:

  1. Építési dokumentációk átvizsgálása:
    • Az építési tervrajzok vagy az építési engedélyekben találhat utalást a használt szerkezeti megoldásokra.
    • A földhivatali vagy levéltári adatok segíthetnek a pontosításban.
  2. Szakértői vizsgálat:
    • Építész vagy statikus szakember bevonása, aki a helyszínen vizsgálhatja meg a szerkezetet.
    • A Mátrai födém jellegzetes kialakítása könnyen felismerhető egy tapasztalt szakember számára.
  3. Hivatalos szervezetek megkeresése:
    • Az ÉMI (Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.) vagy a Magyar Építész Kamara információval szolgálhat a hasonló építészeti problémákról.

Mivel a Mátrai födémek állapota közismerten problémás, az ilyen típusú szerkezetet tartalmazó épületek rendszeres ellenőrzése és megerősítése kiemelten fontos. Ha konkrét információra van szükséged, érdemes szakértőt megbízni az adott épület vizsgálatával.


Hogyan kezelhető a Mátrai födém ma?

A szakértők szerint az ilyen típusú födémek bontása lenne az ideális megoldás. Gyakorlati szempontok miatt azonban sok esetben csak megerősítést végeznek, mivel a teljes födémcsere költséges és nehezen kivitelezhető.


Megerősítési lehetőségek

A Mátrai födém megerősítése bonyolult, és általában nem lehet csak egy-egy lakás szintjén megoldani. Az egész épületet érintő átalakításra van szükség.

  • Új acélgerendák beépítése: Az eredeti födém alsó oldalára új acélgerendákat helyeznek el.
  • Trapézlemez alkalmazása: Az új acélgerendák fölé teherhordó trapézlemezt építenek, amely átveszi a szerkezet teherhordó funkcióját.
  • Eredeti födém tehermentesítése: A megerősítés során az eredeti födém elveszti teherhordó szerepét, ami növeli a biztonságot.

Mit tegyen a társasház közös képviselője?

Ha egy társasház Mátrai födémmel épült, a következő lépések szükségesek:

  1. Szakértői vizsgálat: Mérnöki statikai szakvélemény alapján döntsenek a födém állapotáról és a szükséges beavatkozásokról.
  2. Felújítás megtervezése: Minden lakót tájékoztatni kell a munkák menetéről és az esetleges költségekről.
  3. Födémcsere vagy megerősítés: A megfelelő megoldás kiválasztása az épület állapota és a költségvetés alapján történik.

Záró gondolatok

A Mátrai födémek kezelésére komoly figyelmet kell fordítani, mivel ezek az építészeti megoldások mára elavultnak és problémásnak bizonyultak. Az időben elvégzett szakértői vizsgálatok és megfelelő megerősítések biztosíthatják az épület hosszú távú biztonságát és lakhatóságát.