A szakma nagy öregjei szerint sohasem szabad új házat átvenni. Nagy igazság, amit mi is meg tudunk erősíteni.
A VIII. ker. Futó utcában egy új építési társasház kezelésével kapcsolatban kerestek meg bennünket. Az új tulajdonosok – teljesen indokolatlanul – napi jelenlétet vártak el tőlünk. Folyamatosan újabb és újabb kitalációik voltak, amelyeknek nem lehetett megfelelni. Hiába írtunk napi szinten hibajegyzékeket a kivitelezési hibákról stb. Semmi nem volt elég. A telefonszámlánk és az általuk generált egyéb költségek a képviseleti díj 50%-át is felemésztették.
/A fénykép a VIII. kerületben, a Futó utcában készült egy másik újépítésű társasházról./
Milyen okok is vezettek egy ilyen jellegű problémához?
Az új építésű társasházak újdonsűlt tulajdonosai az esetek nagy részében nem rendelkeznek az élethez szükséges alázattal. Úgy gondolják, hogy mivel megengedhettek magunknak egy újépítésű lakást pénzügyileg és társadalmi helyzetüket tekintve is felette állnak minden más embernek, beleértve a közös képviselőt is és nem rendelkeznek megfelelő tapasztalatokkal sem, valamint nem alkotnak egy összeszokott tulajdonosi közösséget. Így fordulhat elő, hogy az egész világgal szemben irreális elvárásokat támasztanak. A valóságban azonban egy teljesen újépítésű társasház átvétele többlet adminisztrációt ró a közös képviselőre. Szinte mindenegyes tulajdonos esetében egyedi módon kell számítani a közös költséget, mivel annak előírása a birtokbavétel/beköltözés napjától válik esedékessé. Meg kell kötni az üzemeltetési, karbantartási szerződéseket a társasházban üzemelő felvonókra, új gépészeti berendezésekre, kazánokra, garázskapukra stb. Meg kell szervezni a hőmennyiségmérők mérésének automatizálását, leolvasát. Számon kell tartani a garanciális hibákat és intézkedni kell a kijavíttatásukról. (Ez különösen akkor nehéz, amikor a generálkivitelező csődbe ment vagy nem fizette ki az alvállalkozóit és elszámolási viták miatt azok nem hajlandóak teljesíteni a garanciális feladataikat.)
Ezekben a házakban gyakori, hogy évente/félévente lecserélik a közös képviselőt és mindenféle olyan egyedi igénnyel állnak elő, amely nem igazodik a gyakorlatias közös képviseleti munkához. Ezért mondják azt a szakma nagy öregjei, nem alaptalanul, hogy az ilyen házakat érdemes elkerülni. Sajnos ezt a saját tapasztalataink alapján mi is csak megerősíteni tudjuk.
Közös képviselő csere
A tulajdonosok a következő évben az egyik számvizsgálóbizottsági tag lejárató kampánya miatt lecseréltek bennünket, azzal, hogy „Minőségi Cserét” végeznek.
Az új közös képviselő feltette a társasház pénzét a lóversenyen. Veszített!
Az új közös képviselőnek a társasház teljes pénzkészlete felett rendelkezési jogot adtak. Az új közös képviselő feltette a társasház pénzét a lóversenyen és veszített Ez télen történt. A társasház nem tudta fizetni a közmű költségeket, így télvíz idején kikapcsolták a fűtést, gázt és az áramot.
Tanulságok
- A kettős aláírás a tulajdonosok érdekeit védi!
- Soha, de soha nem szabad a társasház pénzkészleteit egy személyre bízni, kettős aláírás nélkül.
- A HBPM Kft. időszakában a társasház pénzkészletei stabil alapokon álltak.
- A HBPM Kft. leváltását követő 1 éven belül a társasház katasztrófális helyzetbe került.
A tulajdonosok az új, sokszor hitelekkel terhelt lakásuk fűtésének és áramellátásának biztosítására rendkívüli befizetésre kényszerültek.
3 Comments
Kovács Pál
2022.02.26.Szabó Zoltán
2022.02.26.Tóth Kajetán
2022.02.26.